Olof Gabriels förfäder

Att studera Olof Gabriel Hedengrens anor är som att göra en vandring i svensk historia. Här finns förfäder och släktingar som har tillhört hela den svenska eliten genom tiderna. Kungar och statsministrar, grevar och friherrinnor, riddare och generaler, godsägare och brukspatroner, riksråd och riksdagsmän, prostar och kyrkoherdar, författare och nobelpristagare och så vidare.

Utredningen bygger på Hedengrenska släktarkivets släktutredning, förvarat på Riksarkivet. Fortsatta forskningar hittas därför lätt på internet. Det här är därför bara början på en återkommande forskning, Olof Gabriel kan nämligen härleda sina anor ända tillbaka till Olof Skötkonung på 900-talet.

I slutet av den nedan listade antavlan finns personregister och sakregister.

Uppgifterna är inskrivna i släktforskarprogrammet Holger 8

 

Förkortningar

f = far

m = mor

ff = farfar

fm = farmor

osv

 

 

Olof Gabriel Hedengren, född 1812-01-14, död 1870-12-06.

           Godsägare på Riseberga.

         

 

                     *** Generation I ***

 

           f

         2 Olof Hedengren, född 1781, död 1830.

           Brukspatron på Villingsberg, godsägare på Riseberga.

         

           Gift med

 

           m

         3 Agneta Charlotta Silverstolpe, född 1786, död 1842.

         

 

                     *** Generation II ***

 

           ff

         4 Olof Hedengren, född 1733, död 1784.

           Brukspatron på Villingsberg, godsägare på Riseberga.

         

           Gift med

 

           fm

         5 Brita Maria von Hofsten, född 1744, död 1817.

         

 

           mf

         6 Lars Silverstolpe, född 1723, död 1804.

         

           Gift med

 

           mm

         7 Catharina Charlotta Stierncrona, född 1749, död 1801.

          

 

                     *** Generation III ***

 

           fff

         8 Sven Hedengren, född 1699, död 1749.

           Brukspatron på Hedenskog, Brattfors socken och Lindfors, Nyed socken.

         

           Gift 1722 med

 

           ffm

         9 Sara Kolthoff, född 1702, död 1763.

         

 

           fmf

        10 Erland von Hofsten, född 1719, död 1758.

           Kammarherre, brukspatron på Valåsen, Karlskoga och Villingsberg, Knista socken.

           Köpte 1750 Riseberga av Gustaf Isak Horn.

         

           Gift 1743 med

 

           fmm

        11 Kristina Kolthoff, född 1724, död 1798.

         

 

           mff

        12 Gudmund Hesselgren-Silverstolpe, född 1678, död 1756.

           Kammarrevisionsråd.

         

           Gift 1715 med

 

           mfm

        13 Brita Stierncrona, född 1693, död 1765.

         

 

           mmf

        14 David Stierncrona, född 1715, död 1784.

           Friherre, godsägare på Åkeshof i Bromma.

         

           Gift 1747 med

 

           mmm

        15 Agneta Wrede, född 1718, död 1800.

         

 

                     *** Generation IV ***

 

           ffff

        16 Olof Hedengren, född 1657, död 1711.

           Bruksförvaltare på Hedenskog, hammarpatron på Övre Föske, brukspatron på Olsby,              Fryksände. Tog sig namnet Hedengren efter Hedenskog 

         

           Gift 1684 med

 

           fffm

        17 Anna Zegolsdotter, från Filipstad

         

 

           ffmf

        18 Henrik Kolthoff, född 1667, död 1749.

           Rådman i Karlstad, brukspatron i Brattfors.

         

           Gift med

 

           ffmm

        19 Agneta Bratt, född 1669, död 1742.

         

 

           fmff

        20 Bengt Hofsten, född 1689, död 1752.

           Kommersråd, brukspatron på Valåsen och Villingsberg, adlad 1726 till von Hofsten.

         

           Gift 1718 med

 

           fmfm

        21 Inga Brita Kolthoff, född 1701, död 1750.

         

 

           fmmf

        22 Herman Kolthoff, född 1683, död 1754.

           Brukspatron på Norrum, Nyed socken.

         

           Gift 1713 med

 

           fmmm

        23 Maria Hedengren, född 1696, död 1740. Syster till nr 8.

         

 

           mfff

        24 Abraham Hesselgren, född 1640, död 1679. Fiskal i Banken.

          

           Gift 1679 med

 

           mffm

        25 Sara Camenia, född 1654, död 1689.

         

 

           mfmf

        26 Gabriel Velt-Stierncrona till Åkeshof, född 1669, död 1723.

           Adlad 1699, friherre 1719.

         

           Gift med

 

           mfmm

        27 Antoinette Maria Amya, född 1680, död 1721.

         

 

           mmff

        28 Gabriel Velt-Stierncrona till Åkeshof = 26

 

           mmfm

        29 Antoinette Maria Amya = 27

 

           mmmf

        30 Fabian Wrede, född 1694, död 1768.

           Riksråd, generalmajor, friherre.

         

           Gift med

 

           mmmm

        31 Catharina Charlotta Sparre, född 1684, död 1759.

           Friherrinna till Kroneberg.

         

 

                     *** Generation V ***

 

           fffff

        32 Sven Björnsson, född i slutet av 1500-talet, död 1635. Bagare i Lidköping, hade 10                    barn.

         

           Gift med

 

           ffffm

        33 Brita Månsdotter.

         

 

           fffmf

        34 Zegol Larsson. Handlare i Filipstad.

 

          fffmm

        35 Anna Nilsdotter, död 1675 i Karlstad

         

           ffmff

        36 Herman Kolthoff, född 1643, död 1696. Borgmästare i Karlstad.

         

           Gift med

 

           ffmfm

        37 Birgitta Carlberg, född 1642, död 1723.

          

 

           ffmmf

        38 Anders Bånga, d.y. Bratt, född 1609, död 1676. Brukspatron i Brattfors bruk.

         

           Gift med

 

           ffmmm

        39 Ingrid Jonsdotter Ekman, född 1626, död 1687.

         

 

           fmfff

        40 Erlandus Nicolai Hofstenius, född 1651, död 1717.

           Prost i Filipstad.

         

           Gift med

 

           fmffm

        41 Christina Caméen, född 1655, död 1734.

         

 

           fmfmf

        42 Henrik Kolthoff = 18

 

           fmfmm

        43 Agneta Bratt = 19

 

           fmmff

        44 Herman Kolthoff = 36

 

           fmmfm

        45 Birgitta Carlberg = 37

 

           fmmmf

        46 Olof Hedengren = 16

 

           fmmmm

        47 Anna Zegolsdotter = 17

 

           mffff

        48 Brynolphus Andrea, död 1674. Kyrkoherde i Edsleskog.

         

           Gift 1630-talet med

 

           mfffm

        49 Margareta Larsdotter. Kom från Västergötland.

         

 

           mffmf

        50 Sveno Benedikti Caméen, född 1558, död 1666.

           Superintendent i Karlstad, teol. dokt.

         

           Gift 1653 med

 

           mffmm

        51 Maria Roman, född 1631, död 1681.

         

 

           mfmff

        52 Per Larsson-Velt.

           Slottsfogde på Uppsala slott, arrenderade Ulltuna.

         

           Gift med

 

           mfmfm

        53 Elsa Lindmark.

         

 

           mfmmf

        54 David Amya.

           Från Holland, handlande i Göteborg, kunglig kommissionär.

         

 

           mmfff

        56 Per Larsson-Velt = 52

 

           mmffm

        57 Elsa Lindmark = 53

 

           mmfmf

        58 David Amya = 54

 

           mmmff

        60 Fabian Wrede av Elimää, född 1654, död 1709. Friherre.

         

           Gift med

 

           mmmfm

        61 Helena Duvall, död 1700.

         

 

           mmmmf

        62 Jakob Casimir Sparre, född 1660, död 1701.

           Friherre, major i Östgöta kavalleri.

         

           Gift 1680-talet med

 

           mmmmm

        63 Brita Leijonhuvud, född 1666, död 1702. Friherrinna.

         

 

                     *** Generation VI ***

 

            ffmfff

        72 Henrik Kolthoff, död 1661, borgmästare i Karlstad, brukspatron på Brattfors

 

           Gift 1647 med

 

           ffmffm

        73 Elisabeth Roman, född 1627,död 1677

       

           ffmfmf

        74 Johan Börjesson-Carlberg, född 1606, död 1676. Brukspatron på Sunnemo bruk,                    borgmästare i Karlstad

         

           Gift med

 

           ffmfmm

        75 Christina Olfsdotter-Spak, född 1616, död 1676.

   

           ffmmmf      

        76 Anders Andersson Bånga, d.ä. Bratt, född 1588, d. 1660

 

          Gift 1610

 

           ffmmmm

        77 Kjerstin Larsdotter Bånge, död 1649

 

           ffmmmf

        78 Jon Larsson Ekman

 

        Gift med

 

           ffmmmm     

       79 Annika Persdotter av Höglunda, född 1600, död 1647

 

           fmffff

        80 Nicolaus Erici Hofstenius, född 1589, död 1661. Kommersråd, kyrkoherde i Arvika,                   adlades till namnet Hofstenius.

         

           Gift med

 

           fmfffm

        81 Annika Persdotter-Urania.

          

 

           fmffmf

        82 Bengt Caméen, född 1635, död 1707. Superintendent i Karlstad.

         

           Gift med

 

           fmffmm

        83 Christina Carlberg, född 1644, död 1715.

         

 

           fmfmff

        84 Herman Kolthoff = 36

 

           fmfmfm

        85 Birgitta Carlberg = 37

 

           fmfmmf

        86 Anders Bånga, d.y. Bratt = 38

 

           fmfmmm

        87 Ingrid Jonsdotter = 39

 

           ffmfff

        88 Henrik Kolthoff = 72

 

          ffmmfm

        89 Elisabeth Roman = 73

 

           fmmfmf

        90 Johan Börjesson-Carlberg = 74

 

           fmmfmm

        91 Christina Olfsdotter-Spak = 75

 

           fmmmff

        92 Sven Björnsson = 32

 

           fmmmfm

        93 Brita Månsdotter = 33

 

           fmmmmf

        94 Zegol Larsson = 34

 

           mfmfmf

       106 Hauptman på Vadstena slott.

         

 

           mmffmf

       114 Hauptman på Vadstena slott = 106

 

           mmmfff

       120 Carl Henrik Wrede af Elimää, född 1606, död 1654.

           Provinsguvernör.

         

           Gift med

 

           mmmffm

       121 Märta Fleming, död 1666.

         

 

           mmmfmf

       122 Gustaf Duwall, född 1630, död 1692.

           Friherre, landshövding i Dalarna.

         

           Gift med

 

           mmmfmm

       123 Helena Yxkull, död 1691. Friherrinna.

         

 

           mmmmff

       124 Carl Sparre, född 1627, död 1699. Friherre till Kroneberg.

         

           Gift med

 

           mmmmfm

       125 Lucia von Minnigerode. Från Tyskland.

         

 

           mmmmmf

       126 Abraham Leijonhuvud, född 1627, död 1676.

           Friherre, ståthållare i Örebro.

         

           Gift med

 

           mmmmmm

       127 Brita Kagg, född 1641, död 1678. Friherrinna.

         

 

                     *** Generation VII ***

 

           fmfffff

       160 Erik Nilsson. Bonde från Hofsten i Köla.

         

           Gift med

 

           fmffffm

       161 Karin Svensdotter.

         

 

           fmfffmf

       162 Petrus Uranius, död 1653. Prost och kyrkoherde i Arvika.

         

           Gift 1623 med

 

           fmfffmm

       163 Margareta Norenia, född 1600, död 1624.

         

 

           fmffmff

       164 Sveno Benedicti Elfdalius Camænius, född 1588, död 1666.

           Superintendent i Karlstad.

         

           Gift med

 

           fmffmfm

       165 Sara Erlandsdotter Norenia, född 1598, död 1651.

         

 

           fmfmfmf

       170 Johan Börjesson-Carlberg = 74

 

           fmfmfmm

       171 Christina Olfsdotter-Spak = 75

 

           mmmffff

       240 Henrik Wrede, död 1603 i Kirkholm.

         

           Gift 1590-talet med

 

           mmmfffm

       241 Gertrud von Ungern-Sternberg, död 1649.

         

 

           mmmffmf

       242 Henrik Fleming, född 1584, död 1650.

           Guvernör, amiral, krigråd, lantmarskalk.

         

           Gift 1608 med

 

           mmmffmm

       243 Ebba Bååt.

         

 

           mmmfmff

       244 Jacob MacDougall, född 1589, död 1634. Friherre, general.

         

           Gift 1619 med

 

           mmmfmfm

       245 Anna von der Berge, född 1595, död 1633.

         

 

           mmmfmmf

       246 Didrik Yxkull. Överste.

         

           Gift med

 

           mmmfmmm

       247 Beata Oxehufvud.

         

 

           mmmmfff

       248 Lars Eriksson-Sparre, död 1644. Riksråd.

         

           Gift med

 

           mmmmffm

       249 Märta Banér, född 1593, död 1638.

         

 

           mmmmfmf

       250 Hans Jobst von Minnigerode.

         

           Gift med

 

           mmmmfmm

       251 Margareta von Falkenberg.

         

 

           mmmmmff

       252 Gustaf Eriksson-Leijonhuvud, född 1597, död 1658. Friherre.

         

           Gift 1618 med

 

           mmmmmfm

       253 Catharina Sparre, född 1588, död 1652.

         

 

           mmmmmmf

       254 Nils Nilsson-Kagg, död 1653. Friherre av Skäverud i Närke.

         

           Gift med

 

           mmmmmmm

       255 Margareta Bonde, född 1615, död 1652.

         

 

                     *** Generation VIII ***

 

           fmfffmff

       324 Erik Olofsson-Spak, född 1550, död 1610.

           Kronolaxfiskare vid Dejeforsen.

         

           Gift med

 

           fmfffmfm

       325 Malin Sprätt.

         

 

           fmfffmmf

       326 Erlandus Gudmundi, född 1554, död 1630.

           Kyrkoherde i Nor i Värmland, riksdagsman.

         

           Gift med

 

           fmfffmmm

       327 Anna Eriksdotter-Kax, född 1574, död 1658.

         

           

           mmmffmff

       484 Klaus Fleming, född (döpt 1550), död 1616.

         

           Gift 1578 med

 

           mmmffmfm

       485 Elin Horn, död 1609.

         

 

           mmmffmmf

       486 Erland Bååt, död 1615. Häradshövding i Sollentuna.

         

           Gift med

 

           mmmffmmm

       487 Margareta Beurraeus, död 1627.

         

 

           mmmfmmff

       492 Wollmar Yxkull, död 1627. Hovmarsalk hos Karl IX.

         

           Gift med

 

           mmmfmmfm

       493 Helena Gyllenhielm, född 1572, död 1630.

         

 

                     *** Generation IX ***

 

           fmfffmmff

       652 Gudmund, död 1654. Vallon, tornbyggare.

           Kallades Gudmund Vapensmed.

           Sägs ha stupat i batalj med danskar 1555.

         

 

           fmfffmmmf

       654 Erik Olofsson-Kax, född 1502, död 1584. Kyrkoherde i Tuna.

         

           Gift med

 

           fmfffmmmm

       655 Maria Svensdotter.

         

 

           mmmffmfff

       968 Herman Fleming, född 1520, död 1583.

           Adelsman, bosatt på Kaskö, romanförfattare.

         

           Gift 1544 med

 

           mmmffmffm

       969 Gertrud Hand, död 1585.

         

 

           mmmffmfmf

       970 Henrik Horn av Kankas, född 1512, död 1595. Riddare, krigare.

         

           Gift 1544 med

 

           mmmffmfmm

       971 Elin Stålarm, död 1577.

         

 

           mmmffmmff

       972 Johan Bååt, död 1574.

         

           Gift med

 

           mmmffmmfm

       973 Kerstin Tott.

         

 

           mmmffmmmf

       974 Dionysius Beurraeus, död 1567.

           Gustav Vasas läkare, matematiker, riddare, hedersordförande.

           Kom från franska Beurey.

         

           Gift 1549 med

 

           mmmffmmmm

       975 Ingeborg Haraldsdotter-Körning, död 1567.

         

 

           mmmfmmfmf

       986 Magnus Wasa, född 1542, död 1595.

           Prins och hertig av Östergötland.

         

 

                     *** Generation X ***

 

           mmmffmffff

      1936 Per Fleming. Fältöverste, amiral, lagman, riddare.

         

           Gift med

 

           mmmffmfffm

      1937 Elin Lydeke, död 1543.

         

 

           mmmffmffmf

      1938 Håkan Hand, död 1531.

         

           Gift med

 

           mmmffmffmm

      1939 Kerstin Tun.

         

 

           mmmffmfmff

      1940 Klas Horn af Kanckas, död 1524.

           Häradshövding i Halikko 1472-1508.

         

           Gift 1472 med

 

           mmmffmfmfm

      1941 Kristina Jakobsdotter.

         

 

           mmmffmfmmf

      1942 Arvid Stålarm, död 1529.

           Väpnare, häradshövding i Masku, ståthållare 1529.

         

           Gift 1515 med

 

           mmmffmfmmm

      1943 Christina Kurck.

          

 

           mmmffmmfff

      1944 Peder Erlandsson-Bååt, död 1540.

         

           Gift 1470 med

 

           mmmffmmffm

      1945 Gertrud Birgersdotter.

         

 

           mmmffmmfmf

      1946 Åke Göransson-Tott. Riddare.

         

           Gift 1513 med

 

           mmmffmmfmm

      1947 Märta Eriksdotter, död 1527.

         

 

           mmmffmmmff

      1948 Blasius Beureijs.

         

           Gift med

 

           mmmffmmmfm

      1949 Helena Margareta Berette.

         

 

           mmmffmmmmf

      1950 Harald Eriksson-Körning. Talollinen Salemin Vällingessä.

         

           Gift med

 

           mmmffmmmmm

      1951 Märta Pedersdotter Luth.

         

 

           mmmfmmfmff

      1972 Gustav Wasa. Kung av Sverige.

         

           Relation med

 

           mmmfmmfmfm

      1973 Anna von Haubitz.

         

 

                     *** Generation XI ***

 

           mmmffmfffff

      3872 Herman Fleming, född 1490. Häradshövding i Masku härad.

         

           Gift med

 

           mmmffmffffm

      3873 Elin Filpusdotter.

         

 

           mmmffmfffmf

      3874 Hans Lydeke, död 1543. Från Pommern.

         

           Gift med

 

           mmmffmfffmm

      3875 Kerstin Henriksdotter-Finkenberg.

         

 

           mmmffmffmff

      3876 Peder Håkansson-Hand. Väpnare 1488.

         

           Gift med

 

           mmmffmffmfm

      3877 Karin Gustafsdotter. Av äldre Stenbocksätten.

         

 

           mmmffmffmmf

      3878 Håkan Karlsson-Tun. Väpnare 1478.

         

           Gift med

 

           mmmffmffmmm

      3879 Ingrid Drake av Intorp.

         

 

           mmmffmfmfff

      3880 Henrik Olofsson Horn af Kanckas, död 1448.

           Fick 1407 frälsebrev av Erik XIII för sig och sina efterkommande.

         

           Gift med

 

           mmmffmfmffm

      3881 XX dotter Djäkn.

         

 

           mmmffmfmmff

      3884 Erik Stålarm. Häradshövding i Borgå 1470-1491.

         

           Gift med

 

           mmmffmfmmfm

      3885 Karin Olofsdotter.

         

 

           mmmffmfmmmf

      3886 Knut Eriksson, död 1539.

           Riksråd, lagman i Satakunta och Österbotten 1511.

         

           Gift 1489 med

 

           mmmffmfmmmm

      3887 Elin Kurck, död 1532.

         

         

 

           mmmffmmffmf

      3890 Birger Nilsson.

         

           Gift med

 

           mmmffmmffmm

      3891 Brita Isaksdotter-Banér.

         

 

           mmmffmmfmff

      3892 .

         

 

                     *** Generation XII ***

 

           mmmffmffffff

      7744 Magnus Fleming. Jägare.

         

 

           mmmffmffffmf

      7746 Filpus Ivarsson. Guvernör på Kastelholms slott.

         

           Gift med

 

           mmmffmffffmm

      7747 Elseby Finke.

         

 

           mmmffmffmmmf

      7758 Knut Drake av Intorp, död 1459. Häradshövding.

         

           Gift med

 

           mmmffmffmmmm

      7759 Christina Gunnarsdotter.

         

 

           mmmffmfmffff

      7760 Olof Mattsson, död 1438.

         

           Gift 1435 med

 

           mmmffmfmfffm

      7761 Katarina.

         

 

           mmmffmfmffmf

      7762 Klas Lydekason-Djäkn, död 1435.

           Häradshöfding, slottsfogde på Åbo slott 1409-1435.

         

           Gift med

 

           mmmffmfmffmm

      7763 Kristina Garp, död 1435.

         

 

           mmmffmfmmfff

      7768 Botvid Bengtsson.

           Väpnare, fogde över Aborrfors fiskevatten i början av 1400-talet.

         

           Gift med

 

           mmmffmfmmffm

      7769 Botilla Nilsdotter.

         

 

           mmmffmfmmfmf

      7770 Olof N.N,.

         

           Gift med

 

           mmmffmfmmfmm

      7771 Kristina Jakobsdotter, död 1485.

         

 

           mmmffmfmmmff

      7772 Erik Axelsson.

         

           Gift med

 

           mmmffmfmmmfm

      7773 Cecilia Olofsdotter.

         

 

           mmmffmfmmmmf

      7774 Klas Kurki, död 1477.

           Länsman på Åbo slott, häradshövding i Övre Satakunta.

         

           Gift 1489 med

 

           mmmffmfmmmmm

      7775 Elin Stenbock, död 1489. Av Stenbocks äldre ätt.

         

 

           mmmffmmffmmf

      7782 Isak Isaksson Banér, död 1429. Väpnare, häradshövding.

         

           Gift med

 

           mmmffmmffmmm

      7783 Märeta Siggesdotter Brun.

         

 

                     *** Generation XIII ***

 

           mmmffmfffffff

     15488 Klaus Fleming, död 1427.

         

           Gift med

 

           mmmffmffffffm

     15489 Cecilia.

         

 

           mmmffmffffmmf

     15494 Gödeke Finke. Jordägare i Rimito 1442.

         

           Gift med

 

           mmmffmffffmmm

     15495 Katarina Tavast, död 1480.

         

 

           mmmffmffmmmff

     15516 Arvid Drake av Intorp, född 1376, död 1438.

           Häradshövding i Ås och Kinds härad.

         

           Gift med

 

           mmmffmffmmmfm

     15517 Ingegärd Petersdotter-Prika.

         

 

           mmmffmffmmmmf

     15518 Gunnar Gylta till Påtorp.

         

           Gift med

 

           mmmffmffmmmmm

     15519 Märta Bragde.

         

 

           mmmffmfmffmmf

     15526 Jöns Andersson-Garp, död 1435.

           Riksråd, konungsdomhavande i Tavastland. Gift 1400.

          

 

           mmmffmfmmffmf

     15538 Nils Olofsson-Stiernkors.

           Riksråd 1435 och 1439, var av Stiernkors medeltidsätt.

         

           Gift med

 

           mmmffmfmmffmm

     15539 Elin Nilsdotter, död 1468.

         

 

           mmmffmfmmfmmf

     15542 Jakob Jönsson-Garp.

         

           Gift med

 

           mmmffmfmmfmmm

     15543 Ragnhild Eriksdotter.

         

 

           mmmffmfmmmmff

     15548 Jeppe Kurke, död 1455.

           Häradshövding i Lemppälä, i Övre Satakunda 1455.

         

           Gift 1435 med

 

           mmmffmfmmmmfm

     15549 Karin Djäkn.

         

 

           mmmffmfmmmmmf

     15550 Jöns Stenbock. Riksråd, av Stenböcks äldre ätt.

         

           Gift med

 

           mmmffmfmmmmmm

     15551 Karin Fleming.

                    

 

                     *** Generation XIV ***

 

           mmmffmffffffff

     30976 Peder Fleming, död 1413. Riddare 1395, rådman, finsk lagman.

           Uradel från Danmark, inkom från Italien.

         

           Gift med

 

           mmmffmfffffffm

     30977 Christina.

         

 

           mmmffmffffmmff

     30988 xx Fincke, död 1441.

         

           Gift med

 

           mmmffmffffmmfm

     30989 xx Metta, död 1442.

         

 

           mmmffmffffmmmf

     30990 Nils Tavast, död 1430. Häradshövding i Hollola.

         

           Gift med

 

           mmmffmffffmmmm

     30991 XX Knutsdotter.

         

 

           mmmffmffmmmfff

     31032 Jöns Bengtsson Drake af Intorp, född 1340-talet.

           Häradshövding i Kind, förde en sparre i vapnet.

         

           Gift med

 

           mmmffmffmmmffm

     31033 Britta Erlandsdotter.

         

 

           mmmffmffmmmfmf

     31034 Peter Arvidsson. Förde sexuddig stjärna i vapnet.

         

 

           mmmffmfmmffmff

     31076 Olof Petersson.

         

 

           mmmffmfmmffmmf

     31078 Nils Tavast = 30990

 

           mmmffmfmmffmmm

     31079 XX Knutsdotter = 30991

 

           mmmffmfmmmmfff

     31096 XX Kurcke.

         

 

           mmmffmfmmmmfmf

     31098 Klas Lydekason-Djäkn = 7762

 

           mmmffmfmmmmfmm

     31099 Kristina Garp = 7763

 

           mmmffmfmmmmmff

     31100 Olof Jönsson Stenbock. Av Stenbocks äldre ätt.

         

           Gift med

 

           mmmffmfmmmmmfm

     31101 Sestrid Knutsdotter, död 1441.

         

 

           mmmffmfmmmmmmf

     31102 Magnus Klasson-Fleming. Väpnare.

         

 

                     *** Generation XV ***

 

           mmmffmffffmmmff

     61980 Olavi Tavast. Från Tavastland, bodde 1375 vid floden Virmo.

         

           Gift med

 

           mmmffmffffmmmfm

     61981 XX Fincke.

         

 

           mmmffmfmmffmmff

     62156 Olavi Tavast = 61980

 

           mmmffmfmmffmmfm

     62157 XX Fincke = 61981

 

           mmmffmfmmmmffff

     62192 Herman Svärd.

         

           Gift med

 

           mmmffmfmmmmfffm

     62193 XX Korke.

         

 

           mmmffmfmmmmfmmf

     62198 Jöns Andersson-Garp = 15526

 

           mmmffmfmmmmmfmf

     62202 Knut Eringislson-Barun. Riddare.

         

           Gift med

 

           mmmffmfmmmmmfmm

     62203 Bengta Mattsdotter. Bosatt i Förde en stärna i vapnet.

         

 

           mmmffmfmmmmmmff

     62204 Klaus Fleming = 484

           Gift med

 

           mmmffmfmmmmmmfm

     62205 Cecilia N.N..

         

 

                     *** Generation XVI ***

 

           mmmffmfmmmmfffmf

    124386 Jakob Korke. Underlagman i Kumo i Nedre Satakunda 1362.

         

 

           mmmffmfmmmmmmfff

    124408 Herman Fleming = 968

 

           mmmffmfmmmmmmffm

    124409 Gertrud Hand = 969

 

                     *** Generation XVII ***

 

           mmmffmfmmmmmmffff

    248816 Per Fleming = 1936

 

           mmmffmfmmmmmmfffm

    248817 Elin Lydeke = 1937

 

           mmmffmfmmmmmmffmf

    248818 Håkan Hand = 1938

 

           mmmffmfmmmmmmffmm

    248819 Kerstin Tun = 1939

 

                     *** Generation XVIII ***

 

           mmmffmfmmmmmmfffff

    497632 Herman Fleming = 3872

 

           mmmffmfmmmmmmffffm

    497633 Elin Filpusdotter = 3873

 

           mmmffmfmmmmmmfffmf

    497634 Hans Lydeke = 3874

 

           mmmffmfmmmmmmfffmm

    497635 Kerstin Henriksdotter-Finkenberg = 3875

 

           mmmffmfmmmmmmffmff

    497636 Peder Håkansson-Hand = 3876

 

           mmmffmfmmmmmmffmfm

    497637 Karin Gustafsdotter = 3877

 

           mmmffmfmmmmmmffmmf

    497638 Håkan Karlsson-Tun = 3878

 

           mmmffmfmmmmmmffmmm

    497639 Ingrid Drake av Intorp = 3879

 

                     *** Generation XIX ***

 

           mmmffmfmmmmmmffffff

    995264 Magnus Fleming = 7744

 

           mmmffmfmmmmmmffffmf

    995266 Filpus Ivarsson = 7746

 

           mmmffmfmmmmmmffffmm

    995267 Elseby Finke = 7747

 

           mmmffmfmmmmmmffmmmf

    995278 Knut Drake av Intorp = 7758

 

           mmmffmfmmmmmmffmmmm

    995279 Christina Gunnarsdotter = 7759

 

                     *** Generation XX ***

 

           mmmffmfmmmmmmfffffff

   1990528 Klaus Fleming = 15488

 

           mmmffmfmmmmmmffffffm

   1990529 Cecilia = 15489

 

           mmmffmfmmmmmmffffmmf

   1990534 Gödeke Finke = 15494

 

           mmmffmfmmmmmmffffmmm

   1990535 Katarina Tavast = 15495

 

           mmmffmfmmmmmmffmmmff

   1990556 Arvid Drake av Intorp = 15516

 

           mmmffmfmmmmmmffmmmfm

   1990557 Ingegärd Petersdotter-Prika = 15517

 

           mmmffmfmmmmmmffmmmmf

   1990558 Gunnar Gylta till Påtorp = 15518

 

           mmmffmfmmmmmmffmmmmm

   1990559 Märta Bragde = 15519

 

                     *** Generation XXI ***

 

           mmmffmfmmmmmmffffffff

   3981056 Peder Fleming = 30976

 

           mmmffmfmmmmmmfffffffm

   3981057 Christina = 30977

 

           mmmffmfmmmmmmffffmmff

   3981068 xx Fincke = 30988

 

           mmmffmfmmmmmmffffmmfm

   3981069 xx Metta = 30989

 

           mmmffmfmmmmmmffffmmmf

   3981070 Nils Tavast = 30990

 

           mmmffmfmmmmmmffffmmmm

   3981071 XX Knutsdotter = 30991

 

           mmmffmfmmmmmmffmmmfff

   3981112 Jöns Bengtsson Drake af Intorp = 31032

 

           mmmffmfmmmmmmffmmmffm

   3981113 Britta Erlandsdotter = 31033

 

           mmmffmfmmmmmmffmmmfmf

   3981114 Peter Arvidsson = 31034

 

                     *** Generation XXII ***

 

           mmmffmfmmmmmmffffmmmff

   7962140 Olavi Tavast = 61980

 

           mmmffmfmmmmmmffffmmmfm

   7962141 XX Fincke = 61981

 

Personregister:

Amya, Antoinette Maria f 1680   27, 29

Amya, David   54, 58

Andersson-Garp, Jöns d 1435   15526, 62198

Andrea, Brynolphus d 1674   48

Arvidsson, Peter   31034, 3981114

Axelsson, Erik   7772

Banér, Märta f 1593   249

Bengtsson, Botvid   7768

Bengtsson Drake af Intorp, Jöns f 1340-talet   31032, 3981112

Berette, Helena Margareta   1949

Beureijs, Blasius   1948

Beurraeus, Dionysius d 1567   974

Beurraeus, Margareta d 1627   487

Birgersdotter, Gertrud   1945

Björnsson, Sven d 1635   32, 92

Bonde, Margareta f 1615   255

Bragde, Märta   15519, 1990559

Bratt, Agneta f 1669   19, 43

Bånga, d.y. Bratt, Anders   38, 86

Bååt, Ebba   243

Bååt, Erland d 1615   486

Bååt, Johan d 1574   972

Börjesson-Carlberg, Johan f 1606   74, 90, 170

Caméen, Bengt f 1635   82

Caméen, Christina f 1655   41

Caméen, Sveno Benedikti f 1558   50

Camenia, Sara f 1654   25

Carlberg, Birgitta f 1642   37, 45, 85

Carlberg, Christina f 1644   83

, Cecilia   15489, 1990529

, Christina   30977, 3981057

Djäkn, Karin   15549

dotter Djäkn, XX   3881

Drake av Intorp, Arvid f 1376   15516, 1990556

Drake av Intorp, Ingrid   3879, 497639

Drake av Intorp, Knut d 1459   7758, 995278

Duwall, Gustaf f 1630   122

Duvall, Helena d 1700   61

Elfdalius Camænius, Sveno Benedicti f 1588   164

Eriksdotter-Kax, Anna f 1574   327

Eriksdotter, Märta d 1527   1947

Eriksdotter, Ragnhild   15543

Eriksson-Körning, Harald   1950

Eriksson-Leijonhuvud, Gustaf f 1597   252

Eriksson-Sparre, Lars d 1644   248

Eriksson, Knut d 1539   3886

Eringislson-Barun, Knut   62202

Erlandsdotter, Britta   31033, 3981113

Erlandsdotter Norenia, Sara f 1598   165

Erlandsson-Bååt, Peder d 1540   1944

Filpusdotter, Elin   3873, 497633

Fincke, XX   61981, 62157, 7962141

Fincke, xx d 1441   30988, 3981068

Finke, Elseby   7747, 995267

Finke, Gödeke   15494, 1990534

Fleming, Henrik f 1584   242

Fleming, Herman f 1490   3872, 497632

Fleming, Herman f 1520   968, 124408

Fleming, Karin   15551

Fleming, Klaus d 1427   15488, 1990528

Fleming, Klaus f (dp 1550)   484, 62204

Fleming, Magnus   7744, 995264

Fleming, Märta d 1666   121

Fleming, Peder d 1413   30976, 3981056

Fleming, Per   1936, 248816

Garp, Kristina d 1435   7763, 31099

, Gudmund d 1654   652

Gudmundi, Erlandus f 1554   326

Gunnarsdotter, Christina   7759, 995279

Gustafsdotter, Karin   3877, 497637

Gyllenhielm, Helena f 1572   493

Gylta till Påtorp, Gunnar   15518, 1990558

Göransson-Tott, Åke   1946

Hand, Gertrud d 1585   969, 124409

Hand, Håkan d 1531   1938, 248818

Haraldsdotter-Körning, Ingeborg d 1567   975

, Hauptman på Vadstena slott   106, 114

Hedengren, Maria f 1696   23

Hedengren, Olof f 1657   16, 46

Hedengren, Olof f 1733   4

Hedengren, Olof f 1781   2

Hedengren, Olof Gabriel f 1812-01-14   1

Hedengren, Sven f 1699   8

Henriksdotter-Finkenberg, Kerstin   3875, 497635

Hesselgren-Silverstolpe, Gudmund f 1678   12

Hesselgren, Abraham f 1640   24

Hofsten, Bengt f 1689   20

Hofstenius, Erlandus Nicolai f 1651   40

Hofstenius, Nicolaus Erici d 1661   80

Horn af Kanckas, Klas d 1524   1940

Horn av Kankas, Henrik f 1512   970

Horn, Elin d 1609   485

Håkansson-Hand, Peder   3876, 497636

Isaksdotter-Banér, Brita   3891

Isaksson Banér, Isak d 1429   7782

Ivarsson, Filpus   7746, 995266

Jakobsdotter, Kristina d 1485   7771

Jakobsdotter, Kristina   1941

Jonsdotter, Ingrid   39, 87

Jönsson-Garp, Jakob   15542

Jönsson Stenbock, Olof   31100

Kagg, Brita f 1641   127

Karlsson-Tun, Håkan   3878, 497638

, Katarina   7761

Klasson-Fleming, Magnus   31102

Knutsdotter, Sestrid d 1441   31101

Knutsdotter, XX   30991, 31079, 3981071

Kolthoff, Henrik f 1667   18, 42

Kolthoff, Herman f 1643   36, 44, 84

Kolthoff, Herman f 1683   22

Kolthoff, Inga Brita f 1701   21

Kolthoff, Kristina f 1724   11

Kolthoff, Sara f 1702   9

Korke, Jakob   124386

Korke, XX   62193

Kurck, Christina   1943

Kurck, Elin d 1532   3887

Kurcke, XX   31096

Kurke, Jeppe d 1455   15548

Kurki, Klas d 1477   7774

Larsdotter, Margareta   49

Larsson-Velt, Per   52, 56

Larsson, Zegol   34, 94

Leijonhuvud, Abraham f 1627   126

Leijonhuvud, Brita f 1666   63

Lindmark, Elsa   53, 57

Luth, Märta Pedersdotter   1951

Lydekason-Djäkn, Klas d 1435   7762, 31098

Lydeke, Elin d 1543   1937, 248817

Lydeke, Hans d 1543   3874, 497634

MacDougall, Jacob f 1589   244

Mattsdotter, Bengta bosatt i Förde en stärna i vapnet   62203

Mattsson, Olof d 1438   7760

Metta, xx d 1442   30989, 3981069

Månsdotter, Brita   33, 93

N.N,, Olof   7770

N.N., Cecilia   62205

Nilsdotter, Botilla   7769

Nilsdotter, Elin d 1468   15539

Nilsson-Kagg, Nils d 1653   254

Nilsson, Birger   3890

Nilsson, Erik   160

Norenia, Margareta f 1600   163

Olfsdotter-Spak, Christina f 1616   75, 91, 171

Olofsdotter, Cecilia   7773

Olofsdotter, Karin   3885

Olofsson-Kax, Erik f 1502   654

Olofsson-Spak, Erik f 1550   324

Olofsson-Stiernkors, Nils   15538

Olofsson Horn af Kanckas, Henrik d 1448   3880

Oxehufvud, Beata   247

Persdotter-Urania, Annika   81

Petersdotter-Prika, Ingegärd   15517, 1990557

Petersson, Olof   31076

Roman, Maria f 1631   51

Siggesdotter Brun, Märeta   7783

Silverstolpe, Agneta Charlotta f 1786   3

Silverstolpe, Lars f 1723   6

Sparre, Carl f 1627   124

Sparre, Catharina f 1588   253

Sparre, Catharina Charlotta f 1684   31

Sparre, Jakob Casimir f 1660   62

Sprätt, Malin   325

Stenbock, Elin d 1489   7775

Stenbock, Jöns   15550

Stierncrona, Brita f 1693   13

Stierncrona, Catharina Charlotta f 1749   7

Stierncrona, David f 1715   14

Stålarm, Arvid d 1529   1942

Stålarm, Elin d 1577   971

Stålarm, Erik   3884

Svensdotter, Karin   161

Svensdotter, Maria   655

Svärd, Herman   62192

Tavast, Katarina d 1480   15495, 1990535

Tavast, Nils d 1430   30990, 31078, 3981070

Tavast, Olavi   61980, 62156, 7962140

Tott, Kerstin   973

Tun, Kerstin   1939, 248819

Uranius, Petrus d 1653   162

Wasa, Gustav   1972

Wasa, Magnus f 1542   986

Velt-Stierncrona till Åkeshof, Gabriel f 1669   26, 28

von der Berge, Anna f 1595   245

von Falkenberg, Margareta   251

von Haubitz, Anna   1973

von Hofsten, Brita Maria f 1744   5

von Hofsten, Erland f 1719   10

von Minnigerode, Hans Jobst   250

von Minnigerode, Lucia   125

von Ungern-Sternberg, Gertrud d 1649   241

Wrede af Elimää, Carl Henrik f 1606   120

Wrede, Agneta f 1718   15

Wrede av Elimää, Fabian f 1654   60

Wrede, Fabian f 1694   30

Wrede, Henrik d 1603 i Kirkholm   240

Yxkull, Didrik   246

Yxkull, Helena d 1691   123

Yxkull, Wollmar d 1627   492

Zegolsdotter, Anna   17, 47

 

 

Sakregister:

Adelsman, bosatt på Kaskö, romanförfattare   968

Adlad 1699, friherre 1719   26

Av Stenbocks äldre ätt   7775, 31100

Av äldre Stenbocksätten   3877

Bagare i Lidköping, hade 10 barn   32

Bonde från Hofsten i Köla   160

Borgmästare i Karlstad   36

Bruksförvaltare på Hedenskog, hammarpatron på Övre Föske   16

Brukspatron i Brattfors bruk   38

Brukspatron på Hedenskog, Brattfors socken och Lindfors, Nyed socken   8

Brukspatron på Norrum, Nyed socken   22

Brukspatron på Villingsberg, godsägare på Riseberga   2, 4

Fick 1407 frälsebrev av Erik XIII för sig och sina efterkommande   3880

Fiskal i Banken   24

Friherre   60, 252

Friherre av Skäverud i Närke   254

Friherre till Kroneberg   124

Friherre, general   244

Friherre, godsägare på Åkeshof i Bromma   14

Friherre, landshövding i Dalarna   122

Friherre, major i Östgöta kavalleri   62

Friherre, ståthållare i Örebro   126

Friherrinna   63, 123, 127

Friherrinna till Kroneberg   31

Från Holland, handlande i Göteborg, kunglig kommissionär   54

Från Pommern   3874

Från Tavastland, bodde 1375 vid floden Virmo   61980

Från Tyskland   125

Fältöverste, amiral, lagman, riddare   1936

Förde sexuddig stjärna i vapnet   31034

Gift 1400   15526

Godsägare på Riseberga   1

Gustav Vasas läkare, matematiker, riddare, hedersordförande   974

Guvernör på Kastelholms slott   7746

Guvernör, amiral, krigråd, lantmarskalk   242

Handlare i Filipstad   34

Hovmarsalk hos Karl IX   492

Häradshöfding, slottsfogde på Åbo slott 1409-1435   7762

Häradshövding   7758

Häradshövding i Borgå 1470-1491   3884

Häradshövding i Halikko 1472-1508   1940

Häradshövding i Hollola   30990

Häradshövding i Kind, förde en sparre i vapnet   31032

Häradshövding i Lemppälä, i Övre Satakunda 1455   15548

Häradshövding i Masku härad   3872

Häradshövding i Sollentuna   486

Häradshövding i Ås och Kinds härad   15516

Jordägare i Rimito 1442   15494

Kallades Gudmund Vapensmed   652

Kammarherre, brukspatron på Valåsen, Karlskoga och Villingsberg, Knista socken

10

Kammarrevisionsråd   12

Kom från franska Beurey   974

Kom från Västergötland   49

Kommersråd, brukspatron på Valåsen och Villingsberg, adlad 1726 till von Hofsten

20

Kronolaxfiskare vid Dejeforsen   324

Kung av Sverige   1972

Kyrkoherde i Arvika   80

Kyrkoherde i Edsleskog   48

Kyrkoherde i Nor i Värmland, riksdagsman   326

Kyrkoherde i Tuna   654

Köpte 1750 Riseberga av Gustaf Isak Horn   10

Länsman på Åbo slott, häradshövding i Övre Satakunta   7774

Prins och hertig av Östergötland   986

Prost i Filipstad   40

Prost och kyrkoherde i Arvika   162

Provinsguvernör   120

Riddare   1946, 62202

Riddare 1395, rådman, finsk lagman   30976

Riddare, krigare   970

Riksråd   248

Riksråd 1435 och 1439, var av Stiernkors medeltidsätt   15538

Riksråd, av Stenböcks äldre ätt   15550

Riksråd, generalmajor, friherre   30

Riksråd, konungsdomhavande i Tavastland   15526

Riksråd, lagman i Satakunta och Österbotten 1511   3886

Rådman i Karlstad, brukspatron i Brattfors   18

Slottsfogde på Uppsala slott, arrenderade Ulltuna   52

Superintendent i Karlstad   82, 164

Superintendent i Karlstad, teol. dokt.   50

Sägs ha stupat i batalj med danskar 1555   652

Talollinen Salemin Vällingessä   1950

Underlagman i Kumo i Nedre Satakunda 1362   124386

Uradel från Danmark, inkom från Italien   30976

Vallon, tornbyggare   652

Väpnare   7744, 31102

Erland von Hofsten

Brukspatron, köpte 1750 Riseberga

Farmors far till Olof Gabriel Hedengren

Gabriel Stierncrona

Kunglig kammarherre

Morfars morfar

Fabian Wrede

Friherre af Elimä

Mormors morfar

Johan Börjesson Carlberg

Borgmästare i Karlstad

Farfars morfars morfar

Christina Spak

Brukspatronska i Sunnemo

Farfars morfars mormor

Erlandus von Hofstensius

Prost i Filipstad

Farmors farfars farfar

Bengt Caméen

Biskop i Karlstad

Farmors farfars morfar

Sveno Camoenius

Supeintendent i Karlstad

Farmors farfars morfars far